Headshaking jako stereotypní chování

Přestože headshaking je především zdravotní problém, velmi úzce souvisí s psychikou. Veterinární aspekty jsou obecně známé, tento článek je proto zaměřen především etologicky a zejména se zabývá souvislostí HS a stereotypního chování. Věnuje se i nejdůležitějším zásadám ježdění koně headshakera.

[…]

A pořád se točí

Co? Víry samozřejmě. Dnes se blíže podíváme nejen na pozici, ale i točení vírů a souvislost s lateralitou. Můžete se těšit i na další porci fotografií – dvouvírové jedince, zajímavý krční vír a také víry skokanské. Začneme ale trochu odlehčeně – legendou.

[…]

Co je na nich napsáno?

Druhý díl povídání o vírech je hlavně obrázkový. Představím vám několik koní a jejich zajímavé víry. Možná dojdete k názoru, že je to celé nesmyslné, možná vás to podnítí ke zkoumání vírů u vašich koní a porovnávání se zde zobrazenými.

[…]

Lze si koně přečíst?

Víry v srsti jsou výsledkem pohybu podkožních svalů. Skladba vírů každého koně je naprosto jedinečná, proto jsou skvělým prostředkem popisu a identifikace. Mnoho koňáků ale ví, že dokážou i leccos prozradit. O tom, jak se kůň hýbe, kde má skrytý zdravotní problém, a také něco o jeho temperamentu či smyslové nedostatečnosti. S vědeckými důkazy je […]

Co se od Jitky Bartošové naučíš…

Jednou z příležitostí dozvědět se něco o biologii učení koní nám v říjnu poskytla dr. Jitka Bartošová svým celodenním seminářem na pražském Toulcově Dvoře. Tento článek berte jen jako malou ochutnávku, samotný seminář byl mnohem „výživnější“. A o to příjemnější, že dr. Bartošová, ač vědec tělem i duší, nezapře praktické zkušenosti koňáka. Což myslím vědí […]